HUKUK BLOG

Avukatın Tanıklıktan Çekinme Hakkı ile İlgili HMK ve Avukatlık Kanunundaki Düzenlemeler

Hukuk Muhakemeleri Kanunun 249. maddesinde kanun gereği sır olarak korunması gereken bilgiler hakkında tanıklığına başvurulacak kimselerin bu hususlar hakkında tanıklıktan çekinebilecekleri düzenlenmiştir. HMK düzenlemesi açısından sır saklama yükümlülüğü olan kişilerin görevleriyle ilgili konularda tanıklıktan çekinmeleri kendi takdirlerine bırakılmıştır. Ancak ilgili kişi tarafından tanıklık yapılmasına rıza gösterilmesi halinde sır saklamakla yükümlü olan kişiler tanıklık yapmaktan kaçınamayacaktır. Ancak bu konuda HMK, m. 249, 1136 sayılı Avukatlık Kanunundaki düzenlemeleri açıkça saklı tutmuş, ilgili kişinin tanıklığa rıza göstermesi sonucu sorunlu tanıklık görevinin dışında tutmuştur.

Avukatlık Kanunundaki Düzenlemeler

Avukatlık Kanunundaki 36. maddesinde avukatlar yönünden farklı düzenlemeler yapılmıştır. İlk husus olarak, avukatların meslek nedeniyle edindikleri sırlar hakkında tanıklık yapabilmeleri müvekkilin rızasına bağlı kılınmıştır. Diğer meslek mensubu kişilerden farklı olarak, avukat ile stajyer ve yardımcılarının meslek nedeniyle edindikleri sırlara ilişkin tanıklık yapabilmeleri kendi takdirlerine bırakılmamış, müvekkilin rızasına bağlı kılınmıştır. Nitekim avukatın müvekkilin rızası nedeniyle tanıklık yapması halinde sır saklama yükümlülüğünün ihlali söz konusu olmayacaktır. Müvekkilin rızası bulunsa dahi avukatların diğer meslek mensuplarından farklı olarak tanıklıktan çekinebileceği ve tanıklıktan çekinmenin hukuki ya da cezai sorumluluk doğurmayacağı hüküm altına alınmıştır.

TBB Avukatlık Meslek Kuralları da Avukatlık Kanununa benzer düzenlenmiş ve buna göre; avukat meslek sırrı ile bağlıdır. Tanıklıktan çekinmede de bu ölçüyü esas tutar. Avukat, davasını almadığı kimselerin başvurması nedeniyle öğrendiği bilgileri de sır sayar. Avukatlık sırrının tutulması süresizdir, meslekten ayrılmak bu yükümü kaldırmaz. Avukat, yardımcılarının, stajyerlerinin ve çalıştırdığı kimselerin de meslek sırrına aykırı davranışlarını engelleyecek tedbirler alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün